پیشرفت تکنولوژی در عرصه کامپیوتر و وب، باعث طراحی یکسری نرم افزارهایی شده است که می تواند یک محتوای علمی را بر اساس عناصر خاصی همچون دامنۀ جستجو، حجم منابع قابل بررسی در زمان مشخص، الگوریتمھای مقایسھ ای، دقت و بازیابی و…مورد بررسی قرار دهد. این نرم افزارھا بدون دریافت هزینه ای، بصورت متون شما را مورد بررسی قرار می دهند. در ادامه به معرفی پرکاربردترین نرم افزارھای تشخیص سرقت ادبی می پردازیم.

1️⃣ نرم افزار anticutandpaste
نرم افزار آنتی کوتانت پیست توسط موسسه ACNP طراحی شده که می تواند متون و اسناد مختلف ( Doc, docx, pdf, html) را از لحاظ سرقت ادبی بررسی می نماید و جملات مشابهی که در متون دیگر بکار رفته را مشخص می نماید. یکی از ویژگی های این نرم افزار توانایی مقایسه دو متن با یکدیگر و نمایش تشابه بین آنها می باشد. این نرم افزار با دو سیستم عامل ویندوز و لینوکس کار میکند. استفاده از این نرم افزار منوط به نصب برخی نرم افزارهای کمکی بر روی سیستم کامیوتر می باشد تا اجازه دانلود رایگان این برنامه را به کاربر بدهد. انا برای استفاده از ھمۀ خدمات این نرم افزار، بایستی ان را از طریق وب سایت خریداری کرد.

2️⃣ نرم افزار doccop
نرم افزار داک کوپ به منظور تشخیص میزان تشابه متون آثار علمی با یکدیگر استفاده می شود. این سایت حق مالکیت نداشته و اطلاعات کاربر را مدت طولانی در خود نگه نمی دارد. این نرم افزار اطلاعات خوب و کافی برای داوری یک مقاله علمی از لحاظ سرقت ادبی با ارائه مدارک فراهم می کند. از خصوصیات دیگر این نرم افزار بررسی انواع مدارک متنی با پسوندھای گوناگون با ارائه جزئیات کامل در خصوص سرقت علمی رخ داده در متن مورد بررسی می باشد.
توانایی بالای این سایت در بررسی همزمان ۸ فایل متنی با حجم کمتر از ۵۰۰۰۰ واژه با یکدیگر، از دیگر ویژگی های این نرم افزار می باشد. اطلاعاتی که به این نرم افزار داده می شود، بصورت محرمانه باقی می ماند. اما این سایت توانایی مقایسه فایل ها با منابع متفات را ندارد. برای مثال مقالات را با یکدیگر، روزنامه و مجلات را نیز با نوع خودشان مقایسه می کند. این نرم افزار بصورت آنلاین و توسط مرورگرهای opera, firefax, mozila, explore, chrom قابل مشاهده است. مزیت استفاده از این سایت این است که فایل ها بصورت رایگان در اختیار کاربر قرار می گیرد.

3️⃣ نرم افزار copyscape
سایت دیگری که برای بررسی سرقت محتوا استفاده می شود، سایت کپی اسکیپ می باشد. این نرم افزار یا سایت، معروفترین نرم افزار در زمینه سرقت ادبی می باشد که هم بصورت مجانی و هم با دریافت ھزینه، خدمات خود را در اختیار کاربران قرار می دهد. این سایت به ۱۸ زبان مطالب را بررسی می نماید. این سایت برای جستجو از google و yahoo استفاده می کند.

روزانه هزاران نفر در سراسر جهان از این سایت برای بررسی محتوای خود به منظور جلوگیری از نوشتن مطالب تکراری، استفاده می کنند. بخصوص افرادی که روزانه مطالب اموزشی و محتوایی در سایت ها قرار می دهند لازم است تا متن محتوای خود را در این سایت بررسی نمایند تا مطمئن شوند که وب یا سایت های دیگر آن مطالب را منتشر نکرده باشند. این سایت امکانات خود را بصورت رایگان در اختیار کاربران قرار می دهد. از دیگر امکانات این سایت، مقایسۀ محتوای دو سایت یا دو متن، با یکدیگر است.

این سایت با دریافت هزینه می تواند به صورت روزانه ( ۱۳۰دلار) و یا ھفتگی ( ۳۲دلار) سایت شما را بررسی کرده و موارد کپی برداری از سایت را با ذکر آدرس سایت هایی که از مطالب شما کپی برداری کرده اند، نشان دهد. ( البته برای یک ماه اول رایگان است). از دیگر امکانات این سایت، گریدمارک است. یعنی امکان شناسایی خطاهای املایی و نگارشی را در متن دارد.

جهت نگارش مقاله و پایان نامه با بهترین کیفیت و در سریعترین زمان ممکن فقط کافیست با کارشناسان حرفه ای موسسه مدرک فوری ارتباط برقرار نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code