برنامه ریزی از ملزومات زندگی هر انسان می باشد و افراد برای سازمان دهی اعمال روزانه و یا امور کاری و تحصیلی خود نیاز به داشتن یک نقشه راه و یا همان برنامه ریزی دارند. از این رو افراد به منظور نظم بخشی و موفقیت بیشتر در فعالیت های خود به تنظیم برنامه اقدام می نمایند. به علت رقابت بسیار زیاد داوطلبان در کنکور سراسری، جهت کسب موفقیت در آن می بایست یک برنامه ریزی اصولی انجام داده و مطابق آن پیش بروید. برنامه ریزی باید مناسب با هدفی که برای خویش تعيين نموده اید باشد تا با انجام آن، گام به گام به هدفتان نزدیکتر شوید. امور تحصیلی و از جمله مقوله پر مخاطب کنکور، یکی از مواردی است که افراد در آن، برای دستیابی به اهداف والای خود، نیاز به برنامه ریزی دارند. همه داوطلبان کنکور به خوبی اهمیت برنامه ریزی را درک می کنند و می دانند که برای رسیدن به هدف، داشتن برنامه ای مناسب ضروری است.

کاملا واضح است که با گذشت هر سال، رقابت داوطلبان در کنکور سراسری بیشتر و بیشتر شده که منجر به افزایش سطح دلهره و نگرانی بسیاری از شرکت کنندگان می گردد. به همین دلیل متقاضیان می بایست با داشتن یک برنامه ریزی اصولی با آمادگی بیشتر به نبرد تن به تن با دیو دو سر کنکور بروند. برنامه ریزی باید با هدفی که برای خود تعیین کرده اید متناسب باشد تا با انجام آن، گام به گام به هدفتان نزدیک تر شوید. سوالی که مطرح خواهد شد این است که در یک برنامه ریزی اصولی چه نکاتی باید مد نظر قرار گرفته شود؟! پاسخ این سوال عبارت است از نحوه صحیح مطالعه، میزان ساعات مطالعه، خلاصه نویسی، منحصر به فرد بودن برنامه، انعطاف پذیری، قابل ارزیابی بودن و توجه به ساعات استراحت.

مدت زمان برنامه ریزی؟!

بهترین واحد زمانی یا مدت زمانی برای یک برنامه برای هر داوطلب بزنامه ریزی یک هفته می باشد. در کل یکی از مواردی که در برنامه ریزی کنکور از اهمیت زيادي برخوردار است، توجه به این موضوع است که باید کلی خواندن را فراموش کنید و یاد بگیرید که کنکوری بخوانید! کنکوری خواندن یعنی کتاب های درسی را مفهومی تر و با توجه و وسواس بیشتری مطالعه کنید و مطالب را حفظ نکنید بلکه با مفهومی خواندن، آنها را بخاطر بسپارید.

برنامه ریزی در تابستان؟!

اگر از رتبه های برتر کنکور سال های گذشته، در رابطه با عوامل موفقیتشان بپرسید حتما یکی از نکات مشترکی که تمامی رتبه های برتر به آن اشاره می کنند، مطالعه در تابستان و از دست ندادن 3 ماه طلایی تابستان خواهد بود. از آن جایی که درس های سال دوازدهم نیز به نسبت سنگین بوده و زمان برای مطالعه و جمع بندی دروس هم نسبتا محدود است؛ استفاده از 3 ماه تابستان برای داوطلبان همچون سکوی پرش عمل خواهد کرد. برخی از مشاوران به دانش آموزان پیشنهاد می کنند که در تابستان دروس سال دهم را مطالعه و جمع بندی کنند و برخی پیشنهاد می کنند که چون دانش آموزان تازه امتحانات پایان ترم سال یازدهم را پشت سر گذاشته اند برای ثبات و تکمیل یادگیری، در تابستان به مرور و جمع بندی دروس پایه یازدهم بپردازند.

روش صحیح برنامه ریزی هفتگی چگونه است؟!

لازم است در ابتدا و قبل از شروع برنامه ریزی، مطالبی را که قرار است در طول هفته مطالعه کنید، مشخص نمایید. در مرحله بعدی با توجه به این که روزانه چند ساعت می توانید درس بخوانید، مجموع ساعت های یک هفته را مشخص کنید. زمان مطالعه هفتگی را واقع بینانه انتخاب نمایید زیرا اگر در روزهای قبل روزانه 3 ساعت مطالعه می کردید و هنگام برنامه ریزی برای 8 ساعت مطالعه برنامه ریزی کنید قطعا با مشکل مواجه خواهید شد، بلکه باید به تدریج زمان مطالعه را بالا ببرید. در مرحله دوم زمانی را که لازم است در طول هفته برای مطالعه هر درس اختصاص دهید مشخص نمایید. توجه داشته باشید که این زمان را باید بر اساس اهمیت و ضریب هر درس مشخص کنید، یعنی اگر در طول روز 5 ساعت درس می خوانید [35 ساعت در هفته]، می بایست این زمان را بر اساس ضریب و اهمیت دروس بین درس های مختلف تقسیم کنید. مثلا اگر شما داوطلب رشته علوم تجربی هستید و قرار است 35 ساعت در هفته مطالعه کنید [روزانه 5 ساعت]، 10 تا 11 ساعت را به درس زیست شناسی، 3 تا 4 ساعت را به درس ریاضی، 4 تا 5 ساعت را به درس فیزیک، 4 تا 5 ساعت را به درس شیمی، حدودا 4 ساعت را به درس ادبیات، 2 تا 3 ساعت را به درس عربی، 2 تا 3 ساعت را به زبان انگلیسی و حدودا 3 ساعت را به درس دین و زندگی اختصاص دهید. در گام بعدی درس هایی را که قرار است در هر روز خوانده شود مشخص کنید. به این نکته هم توجه داشته باشید که هر روز را به یک درس اختصاص ندهید بلکه در روز 3 تا 4 درس مختلف را مطالعه کنید. نکته مهم دیگر این است که اگر قرار است در روز 4 درس را مطالعه نمایید هر 4 درس جزو دروس اختصاصی نباشند بلکه دو درس اختصاصی و 2 درس عمومی مطالعه کنید و زمان هایی را نیز برای استراحت و تفریح مشخص کنید.
در پایان هفته نیز روزی را مشخص کنید که اگر در طول هفته بنا به هر دلیلی نتوانستید درسی را مطابق با برنامه ریزی مطالعه کنید در آن روز بتوانید جبران کنید. مثلا می توانید پایان هفته را به این کار اختصاص داده و حتما در برنامه ریزی خود زمان هایی را نیز به مرور درس های خوانده شده اختصاص دهید، زیرا که مرور یکی از مهم ترین قسمت های مطالعه شماست و بخش اعظم یادگیری و فراگیری مباحث به مرور آن ها مربوط می شود. زمانی را در پایان روز برای مرور درس هایی که در طول روز خوانده اید و ساعاتی را هم در پایان هفته برای مرور درس هایی که در طول هفته مطالعه کرده اید، قرار دهید.

روش صحیح برنامه ریزی ماهانه چگونه است؟!

برای انجام برنامه ریزی کنکور 1400 به صورت ماهانه نیز، می بایست طبق همان چیزی که در برنامه ریزی هفتگی به آن اشاره کردیم، عمل کنید. یعنی مدت زمان مطالعه ماهانه خود را حساب کرده و به تدریج ساعت مطالعه روزانه و در نهایت ماهانه خود را افزایش دهید. نکته مهم در برنامه ریزی ماهانه این است که مشخص کنید در بازه زمانی یک ماهه باید کدام مباحث را مورد مطالعه قرار دهید و آن را در هفته های مختلف تقسیم نمایید تا در نهایت بتوانید در بازه زمانی یک ماهه آن مبحث را مطالعه و جمع بندی کنید. یکی از عواملی که بهتر است به صورت دو هفته یک بار یا ماهانه انجام شود، شرکت در ازمون های ازمایشگاهی کنکور سراسری می باشد. با نام نویسی در این آزمون های آزمایشی می توانید از میزان تسلط خود نسبت به مطالبی که در بازه زمانی خاص مطالعه کردید، آگاهی پیدا کنید و برای تست زنی و کنکور سراسری آمادگی لازم را کسب نمایید.

 

برنامه ریزی های کنکور باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟!

برنامه باید قابل اجرا باشد:

هدف اصلی از برنامه ریزی، انجام به موقع و دقیق کار هااست. بنابراین برنامه ای که تنظیم میکنید باید در قالب توانایی شما باشه. اگر تا به امروز هفته ای 20 ساعت مطالعه داشتید، نمیتونید به یکباره ساعت مطالعه ای هفتگی خودتون رو به 50 ساعت برسونید. این فرایند افزایش ساعت مطالعه باید در گذر زمان انجام بشود.

زمان جبرانی داشته باشد:

هر یک از شما، ممکنه در طول هفته به دلایلی نتونید چند روز رو مطالعه کنید. بنابراین برنامه ای که تنظیم میکنید باید برای این مشکل احتمالی چاره ای داشته باشه. انعطاف پذیری و وجود زمان جبرانی در برنامه ریزی از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

مرور و تست زنی داشته باشید:

مرور بهترین روشی است که باعث تسلط هرچه بیشتر شما بر روی تک تک مباحث کتاب درسی میشود. در نظر داشته باشید که با یکبار مطالعه کنید. کردن هر مبحثی، شما به تسلط نمیرسید زمان مناسب برای خواب و استراحت داشته باشید:

بهترین زمان برای خواب در طول شبانه روز، حد فاصل ساعت 11 شب تا 6 صبح هست. بنابراین حتما این نکته رو در برنامه ریزیتون رعایت کنید که مطالعه از ساعت 11 به بعد تجاوز نکنه. در ضمن میتونید 30 دقیقه خواب بعدازظهر هم در برنامه ریزی روزانتون لحاظ کنید. موضوع بعدی قرار دادن زمان استراحت بین واحدهای مطالعاتی است. شما میتونید بعد از هر 90 دقیقه مطالعه، 15 دقیقه استراحت کنید و یا بعد از هر 45 دقیقه مطالعه، 5 دقیقه از جای خودتون پاشید و قدم بزنید و از فضای درسی دور بشید. به این نکته توجه داشته باشید که در زمان مطالعه فقط مطالعه کنید و در زمان استراحت، فقط استراحت کنید.

تناسب داشته باشید:
منظور از تناسب هم تناسب بین درس های عمومی و اختصاصی است و هم تعداد درس هایی که در طول روز مطالعه میکنید. در فصل های مختلف سال تناسب بین عمومی ها و اختصاصی ها متفاوت است.

 

فصل تابستان:
80 درصد زمان مطالعاتی روزانه برای دروس اختصاصی و 20 درصد برای دروس عمومی.

 

فصل پاییز:
70 درصد زمان مطالعاتی روزانه برای دروس اختصاصی و 30 درصد برای دروس عمومی

 

فصل زمستان:
60 درصد زمان مطالعاتی روزانه برای دروس اختصاصی و  40 درصد برای دروس عمومی
فصل بهار [سه ماه پایانی برای آمادگی جهت شرکت در کنکور]:  50 درصد زمان مطالعاتی روزنه برای دروس اختصاصی و 50 درصد برای دروس عمومی.

 

سوالات متداول

1: چگونه برای مطالعه درس های خود برنامه ریزی کنیم؟!

بهترین شیوه برای برنامه‌ریزی این است که ابتدا به صورت ماهانه و سپس به صورت هفتگی و روزانه برنامه خود را تنظیم نمایید‌.

2: برای کنکور روزانه چند ساعت درس باید خوانده شود؟!

میزان ساعات مطالعه با توجه به شرایط و ویژگی‌های هر شخص متفاوت است اما این زمان به طور میانگین ۸ ساعت می باشد. گاهی برخی از افراد و داوطلبان توانایی طرح ریزی بهترین و جامع ترین برنامه ریزی را برای کنکور خود ندارند و از طرفی هم به دلیل زندگی در شهرستان ها و یا نقاط روستایی امکان دسترسی به مشاوری خبره و کاردان برای کمک گرفتن از وی جهت برنامه ریزی را ندارند. در این گونه مواقع بهترین و دم دست ترین راه حل چیست؟ باید عرض کنیم که در صورت برخورد با چنین موردی بهترین راه حل ممکن استفاده از مشاوره تلفنی کنکور است. با استفاده از مشاوره تلفنی کنکور می توانید بهترین مشاوران را در کنار خود داشته باشید و از اطلاعات ارزنده و جامع آن ها برای مؤفقیت در آزمون سراسری بهره بگیرید. این گونه دیگر نگرانی از بابت عدم دسترسی به مشاوری کاردان و خبره برای رسیدن به مؤفقیت برایتان وجود ندارد و با آرامش خاطر می توانید دروس مورد آزمون را مورد مطالعه قرار دهید.

 

اگر شما نیز نیازمند و خواهان یک برنامه ریزی دقیق و موفق هستید و یا اینکه سوالات متعددی درباره برنامه ریزی یا روش های موفق و نوین کنکور ذهن شما را درگیر خود کرده است میتوانید با تماس گرفتن با ما و مشاور های ما پاسخ تمامی سوال هایتان را یافت کنید و با یک برنامه ریزی عالی و پرمحتوا به خواسته ی خود برسید.

تماس با ما = رسیدگی به هدف شما

موفق و پیروز باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code