با استناد به سیستم رنکینگ شانگهای، سال ۲۰۲۰ دانشگاه تهران مشابه رتبه‌بندی سال ۲۰۱۹ توانست با کسب رتبه در بازه ۴۰۰-۳۰۱ در جمع ۴۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار گیرد و رتبه اول دانشگاه‌های ایران را از آن خود کند. (سیستم رنکینگ شانگهای یکی از معتبرترین رتبه‌بندی‌های جهانی است که نتایج آن توسط دانشگاه شانگهای ژیائوتنگ منتشر می‌شود. رتبه‌بندی شانگهای برای اولین بار در سال ۲۰۰۳، در سطح بین‌المللی منتشر شد و از آن سال به بعد به‌طور سالانه به‌روز می‌شود.)
همچنین با استناد به اعلام پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC)، در رتبه‌بندی منتشر شده در سال ۲۰۲۰ شانگهای، یک هزار دانشگاه برتر جهان رتبه‌بندی شده‌اند که دانشگاه‌های هاروارد و استنفورد از ایالات متحده آمریکا و دانشگاه کمبریج از انگلستان به ترتیب رتبه‌های اول تا سوم را از آن خود کرده‌اند. در این بین تعداد دوازده دانشگاه نیز از ایران حضور دارند. شایان ذکر می باشد که حضور دانشگاه‌های ایران در این نظام رتبه‌بندی اولین بار با یک دانشگاه (دانشگاه تهران) درسال ۲۰۱۴ بوده است. بر طبق این رتبه بندی، دانشگاه گیلان برای اولین بار در این رنکینگ حضور یافته و دانشگاه‌های شیراز و تبریز نسبت به سال ۲۰۱۹ ارتقای رتبه داشته‌اند. دانشگاه‌های صنعتی امیرکبیر، صنعتی شریف، تربیت مدرس و علوم پزشکی تهران در بازه رتبه‌ای ۶۰۰-۵۰۱ قرار گرفته‌اند و به‌صورت مشترک رتبه‌ای ۵-۲ را در میان دانشگاه‌های کشور داشته‌اند.
علاوه بر این، دانشگاه‌های علوم پزشکی شهید بهشتی و دانشگاه شیراز در بازه رتبه‌ای ۸۰۰-۷۰۱ قرار دارند و به‌صورت مشترک رتبه ۷-۶ ایران را کسب نموده اند. در واقع دانشگاه شیراز با ارتقای ۲۰۰ پله‌ای نسبت به سال قبل در این جایگاه حضور یافته است. دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه تبریز در بازه رتبه‌ای ۹۰۰-۸۰۱ قرار دارند و به‌صورت مشترک رتبه ۹-۸ ایران را کسب نموده اند. دانشگاه‌های علم و صنعت ایران، صنعتی اصفهان و گیلان نیز در بازه رتبه‌ای ۱۰۰۰-۹۰۱ قرار دارند و به‌صورت مشترک رتبه ۱۲-۱۰ ایران را کسب کرده‌اند. بر اساس این سیستم رتبه بندی در سال ۲۰۲۰ به لحاظ کیفی دانشگاه‌های شیراز و تبریز ارتقا رتبه داشته‌اند، به گونه‌ای که دانشگاه شیراز با ۲۰۰ پله ارتقا از بازه ۱۰۰۰-۹۰۱ به بازه ۷۰۱-۸۰۰ رسیده است. دانشگاه تبریز نیز با ۱۰۰ پله از بازه ۱۰۰۰-۹۰۱ به بازه ۸۰۱-۹۰۰ رسیده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code