💢رزومه چیست و چرا هنگامی که بدنبال کسب موقعیت شغلی و یا تحصیلی هستید باید رزومه داشته باشید؟

💢رزومه تلفیقی کتبی از تحصیلات، سابقه کار، اعتبارنامه(مدارک دال بر تحصیل و غیره)، و دستاوردهای شما است. اکثر موقعیت های حرفه ای ارسال رزومه و کاور لتر(cover letter) را بعنوان بخشی از روند پذیرش شغلی ضروری می دانند.

💢راهنمای گام به گام برای #نوشتن_رزومه :

۱- تمامی تجارب خود را بر روی کاغذ بنویسید

رزومه ای اثر بخش خلاصه ای از شرایط شما است که مقدمات دعوت شما به مصاحبه را برای موقعیتی خاص را فراهم می کند.

۲- تجارب شغلی خود را لیست کنید

بدون توجه به رویکردهایتان، هدف شما ایجاد یک لیستی زمانی از تجارب مرتبط با موقعیت شغلی مورد نظر میباشد. اگر چه این لیست بر تجربه کار حرفه ای شما متمرکز است، شما می توانید مواردی همچون جوایز یا تقدیر هایتان، تجارب گروهی و داوطلبانه، کارهای پس از دوره پس از فارغ التحصیلی، و مهارت ها و همچنین تحصیلات دانشگاهی خود رادر پایین رزومه یادداشت کنید.دقت داشته باشد نام شرکت، آدرس، تاریخ استخدام، و و چند نکته که نقش و مسئولیت شما را توصیف میکند را نیز یادداشت کنیدتا بعدا در صورن لزوم آن را بسط دهید.

۳- بر دستاوردهای خود تمرکز کنید

هنگام نوشتن توضیحات در مورد شغلی که داشتید بر مواردی که در آن شغل در هر موقعیت انجام دادید تمرکز کنید. دستاوردهای قابل سنجش را به شیوه ای عددی فهرست کنید (به عنوان مثال فروش ۲۰ درصد افزایش یافت، هزینه ۱۰٪ کاهش یافت) .

۴- چه مواردی را در رزومه ننویسیم؟

بعضی موارد هستند که نباید در رزومه گنجانده شوند. در حالت ایده آل رزومه شما باید نشان دهنده تجارب شغلی یا تحصیلی مرتبط با آن موقعیت در بازه زمانی بین ۱۰ تا ۱۵ سال اخیر باشد. از آنجایی که رزومه شما نباید از یک یا دو صفحه بیشتر شود ممکن است مجبور شوید برخی آیتم ها را حذف کنید.

۵- سبک رزومه تان را انتخاب کنید
در نگارش رزومه از چند نوع سبک اصلی رزومه استفاده می شود. قبل از اینکه هر توصیفی از تجارب خود داشته باشید باید تصمیم بگیرید که از چه سبک رزومه استفاده کنید که تحصیلات، آموزش ها، مهارت ها، مدارک تحصیلی، و دیگر اعتبارات لازم برای اشتغال را توصیف و ساماندهی کند.

گزینه های شما عبارتند از:
🔻زمانی – رایجترین نوع سبک رزومه نویسی است که در آن تحصیلات یا تجارب کاری شما به ترتیب زمانی معکوس، از آخرین مدرک تحصیلی یا موقعیت شغلی به اولی آن لیست میشود.
🔻کاربردی – این نوع رزومه به جای سابقه کار بر مهارت ها و توانایی های کاربردی شما تمرکز دارد.
🔻ترکیبی – این نوع رزومه مهارت ها و تجارب شما را قبل از تاریخ بکارگیری در شغل فهرست میکند.

۶- رزومه خود را به عنوان یک سند زنده در نظر بگیرید

مادامی که تجارب و یا تحصیلات شما ارتقا می یابد آنها را در رزومه خود بگنجانید. در واقع هر سه ماه یکبار رزومه خود را بررسی کنید و موارد جدید را به آن اضافه کنید. کارشناسان مجرب موسسه مدرک فوری با داشتن تسلط کامل بر روی کلیه قوانین نگارش رزومه حرفه ای آماده اند تا در سریعترین زمان ممکن با توجه به نیاز و هدف شما (تحصیلی، کاری، مهاجرت و …) رزومه شما را با بهترین کیفیت نگارش کرده و در اختیار شما قرار دهند. فقط کافیست همین الان از طریق منوی تماس واتساپ با یکی از کارشناسان موسسه ارتباط بر قرار فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code