ضوابط انتشار مقالات در نشریات چیست؟

در فصل نهم منشور و موازین اخلاق پژوهش وزارت علوم تحقیقات و فناوری کشور به 5 ضابطه برای انتشار مقالات در نشریات اینطور بیان شده است:

🔹1) تدوین و نشر نتایج: پژوهشگر موظف است در تمام مراحل انجام پژوهش، یافته های پژوهش و روش های به کار گرفته شده برای گردآوری، و تحلیل آنها را به نحو روشن، شفاف، ساده و معنی دار و قابل استفاده دیگران تدوین و انتشار دهد.

🔹 2) ارسال موازی ( duplicate submission): ارسال همزمان یک مقاله، جهت بررسی و چاپ در دو یا چند مجله چاپی یا الکترونیکی مجاز نمی باشد.

🔹 3) ارسال مجدد: یک مقاله چاپ شده در نشریه چاپی یا الکترونیکی به یک مجله دیگر جهت بررسی و چاپ غیر مجاز است.

🔺 چنانچه نویسنده مقاله ای که در یک نشریه در دست بررسی برای انتشار است، تصمیم بگیرد به هر دلیلی آن مقاله را برای نشریه دیگری ارسال نماید، باید ابتدا انصراف خود را از انتشار مقاله، به صورت کتبی به نشریه اول اعلام کند. این کار حداکثر تا پیش از اعلام پذیرش مقاله برای انتشار در نشریه اول امکان پذیر است.

🔺 چنانچه نتایج یک پژوهش به صورت خلاصه در مجموعه مقالات یک کنفرانس علمی به چاپ رسیده باشد، ارسال آن، جهت بررسی و چاپ به صورت کامل در یک مجله بلامانع است.

🔹 4) انتشار همپوشانی (overlapping publication) : پژوهشگر مجاز نیست، داده های مقاله پیشین خود را با اندکی تغییر در متن، در مقاله ای با عنوان جدید به چاپ رساند.

🔺 تکرار قسمت هایی از بخش مواد و روش ها در مقالات بعدی همان نویسنده در صورت ضرورت بلامانع است، اما در هر حال ذکر مرجع لازم است.

🔹 5) انتشار تکه ای (partial publication): در صورتی که نتایج پژوهش در مقاله بصورت یکپارچه قابل انتشار باشد، پژوهشگر مجاز نیست آن نتایج را در چند بخش جداگانه و در چند مقاله مستقل به چاپ برساند.

کارشناسان مجرب شرکت مدرک فوری آماده اند تا به شما در سریعترین زمان ممکن با توجه به سطح و کیفیت مقاله شما بهترین مجلات مورد تایید جهت چاپ مقاله تان را معرفی نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code