سازمان ثبت اسناد و املاک کشور یکی از سازمان های دولتی ایران است که این سازمان وظیفه ثبت معامله های کشورها، املاک ها و دارایی های شخصی اتباع ایران را به عهده دارد.
این سازمان با وظایف حقوقی و ساختار عملکرد های مستقل، از نهادهای وابسته به قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران است.
البته ناگفته نماند که در دفاتر اسناد رسمی در مورد نظارت این سازمان یعنی سازمان ثبت اسناد قرار دارد.
سازمان ثبت اسناد و املاک عنوان یکی از نهادهای حاکمیتی در کشور به طور یقین نقش با ارزش و موثری دارد.
این سازمان بیش از یکصد سال سابقه دارد
و امروزه یکی از سازمانهای بنام در مورد وثوق مردم مسئولین می باشد.
طبق اطلاعات جمع‌آوری شده و تمدن های قدیم نشان داده است که همزمان با ثبت سند و شاید هم قبل از آن به صورت دیگری در ایران قدیم صورت می‌گرفت.
اصول و قواعدی برای تحقیق و تصویت معاملات عقود داشته اند.
معروف است آغاز تاریخ ثبت املاک را به زمان تهیه
(لوح تلو) نسبت می‌دهند‌
این لوح گفته شده قدمتی حدود شش هزار سال دارد که شامل تقسیم و نقشه برداری اراضی شهر (دونیگی) از شهرهای تمدن کلده دنیا باشد .
با ورود اسلام به ایران دین اسلام با تاکید بر اهمیت ثبت اسناد و وقایع به این مهم اعتبار لازم را بخشید‌.
همچنین علت دستور شرع اسلام، جنبه شرعی ثبت اسناد را به جنبه فرعی و قانونی ان پیوند می زند.
سازمان ثبت اسناد کشور سازمانی است که حاکمیتی وابسته به قوه قضاییه، توسعه یافته، آرامد و اثربخشی که با برخورداری از مدیریت دانش محور، منابع انسانی کارآمد، ساختاری فراگیری زمان اجرای صحیح ممنوعیت و برنامه‌های خود بهره گیری حداکثری از منابع در اختیار فناوری‌های نوین و فرصت‌های محیطی امکان ثبت و صدور اسناد رسمی، شرکتهای تجاری و موسسات غیرتجاری به صورت الکترونیک و برخط در محیط مجازی امن، سند دار نمودن تمام اعضای کشور در سیستم کاداستر در چارچوب قوانین و ضامن و حامی حقوق مالکیت مشروع و قوانین اشخاص حقیقی و حقوقی خواهد بود.
این سازمان همچنین به اضافه تصویب و مستندسازی مالکیت‌های ثبت شرکتهای تجاری و موسسات غیر تجاری، تنظیم اسناد رسمی ازدواج و طلاق و اجرای مفاد اسناد رسمی را بر عهده داشته دفاتر اسناد رسمی و دفاتر اسناد رسمی ازدواج و طلاق به عنوان نهادهای تخصصی تحت نظارت این سازمان فعالیت دارند.

جهت دریافت سند رسمی برای املاک خود یا برای حل اختلافات ملکی و تفکیک سند و یا پیگیری کلیه امور حقوقی یا ثبتی املاک خود فقط کافیست با کارشناسان حرفه ای موسسه مدرک فوری ارتباط برقرار نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code