مهندسی مدیریت اجرایی با هدف بسط و توسعه دانش دانشجویان در زمینه ی مهندسی به واسطه ارائه دوره های آموزشی مرتبط با اصول مختلف مهندسی (مکانیک، صنایع، برق، کامپیوتر، عمران) طراحی شده است. دانشجویان در مقطع کارشناسی این رشته، آموزش های مرتبط با پایه های مهندسی و موضوعات پیشرفته آن در تخصص های مختلف را فرا می گیرند.

مهندسی مدیریت اجرایی یک رشته ی میان رشته ای است. رشته ی میان رشته ای چیست؟

رشته ی میان رشته ای به رشته ای اطلاق می گردد که خود از چندین رشته تشکیل شده باشد. رشته ی تحصیلی مهندسی مدیریت اجرایی نیز همان طور که در بالا اشاره شد؛ شامل رشته های مهندسی مکانیک، صنایع، برق، عمران و کامپیوتر است. این رشته نزدیکی بسیاری به رشته ی مهندسی صنایع دارد و با توجه به توانایی های گسترده ای که فارغ التحصیلان این رشته دارند؛ می توانند از بازار کار گسترده ای بهره مند شوند. آنچه که آینده ی این رشته را بسیار روشن کرده است؛ استفاده از مهندسین مدیریت اجرایی در راستای تعدیل نیرو و کاهش هزینه های اضافی است. به طور مثال ارگانی را در نظر بگیرید که برای مدیریت و برنامه ریزی سیستم کامپیوتری خود، به یک مهندس کامپیوتر نیاز دارد در این حال همین ارگان برای کنترل کیفیت و بهره وری خود به یک مهندس صنایع نیز نیازمند است. این ارگان می تواند به جای این دو مهندس یک مهندس اجرایی را استخدام کند با این کار نیروی کمتری را به استخدام درآورده و در نتیجه هزینه ی کمتری را متحمل می شود. بگذارید مثالی ساده تر را بیان کنیم این که شما برای باز کردن یک شیر آب از یک جعبه ی ابزار سنگین استفاده کنید راحت تر است یا آنکه از یک آچار فرانسه استفاده کنید؟! جواب روشن است و استفاده از یک آچار فرانسه کاری آسان و به صرفه تر است. شما تنها زمانی نیاز به جعبه ی ابزار پیدا می کنید که کار شما پیچیده تر از باز کردن یک شیر آب باشد و یک آچار فرانسه نتواند نیاز شما را برآورده کند.

جواب یک سئوال!

برای بسیاری از دانشجویان این رشته همواره این سئوال مطرح است که آیا رشته ی آنان همان (است که در مقطع کارشناسی ارشد تدریس می شود؟ جواب سئوال منفی است؛ چرا که رشته ی MBA یک رشته ی مدیریتی است و کدامین رشته ای مدیریتی است که از رشته هایی چون مهندسی مکانیک و صنایع و… مشتق شده باشد و در آن دروسی چون مخابرات، زبانهای برنامه نویسی مختلف و استاتیک و… را تدریس کنند؟! درست است که به معنای اجرا کردن می باشد اما هیچ دلیلی بر اینکه MBA همان مهندسی مدیریت اجرایی است نمی باشد و هم چنین فراموش نکنید که MBA درسی در مقطع کارشناسی ارشد است نه در مقطع کارشناسی. پس شما دانشجویان این رشته بهتر است بگوئید که مهندسی اجرایی می خوانید و اجازه دهید تا این رشته در ایران نیز تبدیل به رشته ای آشنا شود. مهندسی مدیریت اجرایی در ایران در سال 1386 دانشگاه پیام نور در اقدامی جسورانه برای اولین بار این رشته را در مراکز خود در مقطع کارشناسی قرارداد و در حال حاضر-تابستان 1387- 2099 دانشجو در این رشته مشغول تحصیل هستند. رشته ی مهندسی مدیریت اجرایی یکی از نیازهای جوامع پیشرفته ی امروزی است و عدم حضور آن در میان رشته های دانشگاهی ایران، اشتباهی بزرگ بوده است و امیدواریم با توجه بیشتر مسئولین به این رشته ی حیاتی؛ کاستی های گذشته جبران شود و کشورمان ایران به کمک چنین رشته هایی بتواند گام های بزرگی در عرصه های اقتصادی بردارد.

ادامه تحصیل فارغ التحصیلان مهندسی مدیریت اجرایی

فارغ التحصیلان این رشته می توانند در اغلب رشته های مهندسی و به ویژه رشته ای که پودمان آنرا به عنوان اختیاری انتخاب کرده اند، به راحتی ادامه تحصیل دهند. آنها توانایی ادامه تحصیل در کلیه گرایشهای رشته های مهندسی صنایع، مهندسی مکانیک و مهندسی عمران را دارا می باشند.

توانایی های فارغ التحصیلان مهندسی مدیریت اجرایی

با توجه به مهارت های آموزشی ارائه شده به کارشناسان این رشته مهندسی، فارغ التحصیلان آن، توان فعالیت در 4 یا ۵ رشته مهندسی را دارند و به جای پرداختن به مبانی عمیق علمی و بدنه دانش هر یک از این رشته ها، می توانند زمینه های کاربردی آنها را در عمل بکار گیرند. لذا این کارشناسان می توانند در واحدهای صنعتی کوچک و متوسط شهرستا نها و مناطق بومی خود فعال شوند. جذب این کارشناسان در واحدهای خدماتی و اداری به واسطه توانایی آنها در تخصصهای کامپیوتر، برق و صنایع نیز امکان پذیراست. راه اندازی شبکه های کوچک رایانه ای و مهندسی رایانه های شخصی در ادارات، سازمان ها و واحدهای صنعتی، کنترل کیفیت و بهره وری و کنترل پروژه در شرکت ها و واحدهای صنعتی ، متره و برآورد در پروژه های عمرانی، طراحی و تولید به کمک کامپیوتر در واحدهای تولیدی و صنعتی و تعمیرات ونگهداری تاسیسات در ادارات و واحدهای صنعتی از جمله توانمندی های کارشناسان مهندسی مدیریت اجرایی می باشد. همچنین کارشناسان این رشته مهندسی با توجه به پودمان انتخاب شده برای گذراندن دروس اختیاری، می توانند توانمندی ها و مهارت خود را در زمینه تخصصی مورد علاقه توسعه دهند. پتانسیل های شغلی فارغ التحصیلان در حال حاضر با توجه به نیاز مبرم به تخصصهای توانمند در بکارگیری علوم پایه مهندسی در واحدهای صنعتی کوچک و متوسط، اشتغال به کار این متخصصین با استقبال خوب واحدهای فوق همراه خواهد بود. پتانسیل های شغلی مهندسین رشته مورد بحث به دو گروه دسته بندی می شود:

الف – پیش از گذراندن پودمان تخصصی

۱- نظارت و اجرای پروژه های ساختمانی کوچک ٢- طراحی معماری ساختمان ٣- نظارت عالیه در پروژه های ساختمانی کوچک ۴- بهره بردار در پروژه های سد سازی ۵- بهره بردار در پروژه های نیروگاهی کوچک ۶ – طراحی، نظارت و اجرا تاسیسات ساختمان ٧- نظارت و اجرا سیستم های گرمایش- سرمایش و تهویه مطبوع ٨- نظارت و اجرا در کارگاه و کارخانه های ماشین سازی ٩- نظارت و اجرا در صنعت خودرو ١٠ – نظارت و اجرا در صنایع ساخت و تولید 11- برنامه نویسی- مهندسی صنایع- CNC ١٢ – کارشناس کنترل پروژه ١٣ – مدیریت و کنترل بهره وری سیستم های اطلاعات مدیریت ١۴ – کارشناس MIS ١۵ – طراحی، نظارت و اجرا تاسیسات الکتریکی ساختمانی ١۶ – طراحی، نظارت و اجرا سیستم های برق رسانی ١٧ – بهره برداری و نگهداری ماشین های الکتریکی ١٨ – نگهداری مراکز داده ای ١٩ – تولید، نظارت و اجرای سیستمهای رایانه ای کوچک ٢٠ – تاسیس و مدیریت شرکت های رایانه ای با موضوع سخت افزار، شبکه و اینترنت ٢١ – ایجاد ابزارهای تولید محتوای الکترونیکی و دروس مجازی ٢٢ – طراحی شبکه های کوچک کامپیوتری

ب – پس از گذراندن پودمان تخصصی – مهندسی عمران

١- مدیریت طراحی و سازه های کوچک ٢- مدیریت نظارت و مهندس ناظر در پروژه های عمرانی ٣- مدیریت پیمانکار، کادر فنی و اجرایی ساخت در پروژه های عمرانی ۴- مدیریت نظارت عالیه، کادر فنی نظارت عالیه در پروژه های عمرانی – مهندسی مکانیک ۱- طراحی و مهندسی درصنایع خودروسازی قطعه سازی ٢- طراحی و مهندسی در کارخانه های ماشین سازی ٣- نظارت و اجرا سیستم های اتوماسیون صنعتی – مهندسی صنایع ١- طرح ریزی واحد های صنعتی ٢- کارشناس حسابداری ٣- کارشناسی کنترل کیفیت 4- کارشناس MIS تجزیه و تحلیل سیستم های اطلاعات مدیریت 5- تعمیرات و نگهداری ۶- کارشناس کنترل تولید و موجودی – مهندسی برق ١- نظارت بر سیستم های الکتریکی کارخانه ها ( قدرت و اتوماسیون) ٢- نظارت و اجرا تابلو های برق (قدرت و اتوماسیون) ٣- طراحی و ساخت ترانسفورماتور های کوچک ۴- کار در کارخانه های ترانسفورماتورهای بزرگ ۵- نظارت و اجرا مدارهای کنترلی و اندازه گیری الکتریکی ۶- بهره برداری از واحد های مخابراتی – مهندسی کامپیوتر ١- طراحی و ساخت بانک های اطلاعاتی ٢- مدیریت پروژه های نرم افزاری در سطح کوچک و متوسط ٣- تولید سخت افزارهای اتوماسیون صنعتی ۴- تولید بردهای آزمایشگاهی رشته مهندسی مدیریت اجرایی با هدف بسط و توسعه دانش دانشجویان در زمینه مهندسی به‌واسطه ارائه دوره‌های آموزشی مرتبط با اصول مختلف مهندسی (مکانیک، عمران، برق، کامپیوتر و صنایع) طراحی شده است. دانشجویان در مقطع کارشناسی این رشته، آموزش‌های مرتبط با پایه‌های مهندسی و موضوعات پیشرفته آن در تخصص‌های مختلف را فرا می‌گیرند.. ویژگی اصلی تخصص مهندسی مدیریت اجرایی، ماهیت بین رشته‌ای آن است و در واقع یک رشته ی میان رشته ای است رشته های میا ن رشته ای به رشته هایی اطلاق می شود که خود از چندین رشته تشکیل شده باشد. رشته ی مهندسی مدیریت اجرایی نیز همانطور که در بالا اشاره شد ؛شامل رشته های مکانیک ،صنایع ،برق ،عمران و کامپیوتر است و از آنجا که بر اساس ماده 49 برنامه چهارم توسعه اقتصادی اجتماعی، بازنگری در رشته‌های دانشگاهی بر مبنای نیازهای اجتماعی، بازار کار و تحولات علمی در راستای توسعه علوم میان رشته‌ای در ماموریت‌ها و ساختار دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی به‌صورت یک ضرورت مطرح شده است، دانشگاه پیام نور نیز به‌عنوان یک نهاد علمی آموزشی، توجه خود را به این امر معطوف معطوف ساخته است . در حال حاضر نیاز به تخصص‌های توانمند در بکارگیری علوم پایه مهندسی در واحدهای صنعتی کوچک و متوسط، اشتغال به کار این متخصصین با استقبال خوب واحدهای فوق همراه خواهد بود. همچنین با توجه به امکان بهره‌گیری از اساتید دیگر گروه‌های علمی آموزشی دانشگاه پیام نور، راه‌اندازی این رشته در این دانشگاه تسهیل شده است. آنچه که آینده این رشته را بسیار روشن کرده است ؛استفاده از مهندسین مدیریت اجرایی در راستای تعدیل نیرو و کاهش هزینه های اضافی است.به طور مثال ارگانی را در نظر بگیرید که برای مدیریت و برنامه ریزی سیستم کامپیوتری خود ،به یک مهندس کامپیوتر نیاز دارد در این حال همین ارگان برای کنترل کیفیت و بهره وری خود ، به یک مهندس صنایع نیز نیازمند است . این ارگان می تواند به جای این دو مهندس یک مهندس اجرایی را استخدام کند با این کار نیروی کمتری را به استخدام در آورده و در نتیجه هزینه ی کمتری را متحمل می شود .
بگذارید مثالی ساده تر را بیان کنیم این که شما برای باز کردن یک شیر آب از یک جعبه ی ابزار سنگین استفاده کنید راحت تر است یا آنکه از یک آچار فرانسه استفاده کنید ؟!

جواب روشن است و استفاده از یک آچار فرانسه کاری آسان و به صرفه تر است . شما تنها زمانی نیاز به جعبه ی ابزار پیدا می کنید که کار شما پیچیده تر از باز کردن یک شیر آب باشد و یک آچار فرانسه نتواند نیاز شما را برآورده کند .

 

اطلاعات دانشگاهی رشته مدیریت اجرایی

مجموعه مدیـریت‌ اجرایی‌ در ایران و در مقطع کارشناسی ارشد به سه گرایش مـدیریت اجـرایی ، MBA  و مدیریت امور شهری تقسیم می شود.
ضرایب دروس امتحانی مدیریت اجرایی EMBA به صورت زیر می باشد:
1. زبان عمومی و تخصصی( انگلیسی) : 1
2. استعداد و آمادگی تحصیلی ویژه رشته مدیریت : 2
3. دانش مسایل روز در زمینه مدیریت مؤسسات تولیدی , خدماتی و عمرانی : 2
4. نظریه های عمومی مدیریت : 2
5.زبان فارسی : 1
6.ریاضیات عمومی 1و 2 دوره فنی و مهندسی : 0

و ضرایب دروس امتحانی مدیریت MBA ،
1.زبان عمومی و تخصصی ( انگلیسی) : 0
2.استعداد و آمادگی تحصیلی ویژه رشته مدیریت : 2
3.دانش مسایل روز در زمینه مدیریت مؤسسات تولیدی , خدماتی و عمرانی : 0
4.نظریه های عمومی مدیریت : 0
5.زبان فارسی : 0
6.ریاضیات عمومی 1و 2 دوره فنی و مهندسی : 2
7.زبان تخصصی:1

در سال های اخیر، رشته “مدیریت اجرایی” برای عده ای جذاب به نظر رسیده است و به اعتقاد آنان این رشته بنا به دلایلی با ویژگی های مثبت مضاعف می باشد. در حالی که عده ای نیز معتقدند دانشجویان MBA به مراتب آموزش های کاملتری در زمینه مدیریت می بینند.
در حالی کهMBA با تئوری های روز مدیریت مرتبط است، کسانی که در رشته مدیریت اجرایی تحصیل می کنند یا تحصیل کرده اند سعی در افزایش تجارب شخصی دارند.
مدیریت اجرایی مدنظر اشخاص باتجربه است که به طور آگاهانه قصد دارند، توانایی خود را برای شکل دهی ایده هایشان بالا ببرند تا مهارت در مدیریت. در مقابل،MBA مورد تقاضای جوانترهاست که تمایل دارند مهارتشان را در مدیریت بالا ببرند.

در مدیریت اجرایی دید، مدیریتی تر است اما در MBA نگاه فنی به مسائل مدیریتی بیشتر است.اما آن چه که در این میان مشترک و البته مهم است این است که:
دوره کارشناسی ارشد MBA به صورت کارشناسی ارشد ناپیوسته و آموزشی است. باتوجه به نام این رشته، که نام انگلیسی کوتاه شده “کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی” است پیداست که دوره حداقل با دو سال آموزش همراه است، پس دوره کوتاه مدت مدیریت MBA که توسط برخی موسسات تبلیغ می شود نمی تواند مفهوم داشته باشد و کسانی که چنین تبلیغی می کنند در اشتباهند و باید نامی مناسب برای دوره های مدیریتی کوتاه مدت خود انتخاب کنند تا داوطلبان را نیز دچار اشتباه نکنند. این دوره در اکثر نظامهای آموزش عالی کشورهای پیشرفته و در حال توسعه ارائه میشود . باتوجه به اینکه فارغ التحصیلان رشته های مختلف و به خصوص رشته های فنی و مهندسی وارد این دوره می شوند و باید با مبانی و اصول مدیریت علمی و دانش روز مدیریت در حوزه های مختلف آشنا شوند، طول دروه حداقل 2 و حد اکثر 3 سال بوده و تعداد واحدهای لازم برای فارغ التحصیل شدن بر خلاف سایر فوق لیسانسها که ۳۶ واحد است 58 واحد درسی است. بنابراین دانشجویان این دوره، مانند سایر دانشجویانی که در سایر نقاط جهان در این رشته به تحصیل می پردازند، برای تکمیل دوره خود در طی 2 سال یا 4 ترم باید به طور متوسط در هر نیمسال تحصیلی حدود 14 واحد درسی را بگذرانند. به این لحاظ دوره کارشناسی ارشد MBA ، دوره سنگین و پر کاری است و دانشجویانی که وارد این دوره میشوند باید از لحاظ استعداد و فرصت مطالعه و تحصیل در وضعیت خوبی قرار داشته باشند.

برای رشته MBA حدود 30 گرایش مختلف در کشورهای مختلف تعریف شده است. اما چهار گرایش اصلی این رشته که تقریبا در همه دانشگاه ها تدریس می شوند به شرح زیر است:
1- بازاریابی و مدیریت فروش ( Marketing )
2- مدیریت مالی و مدیریت موسسات مالی ( Finance )
3- مدیریت تولید و سیستمهای تولید و پروژه ( Operation )
4- مدیریت منابع انسانی ( Human Resources )
امروزه حتی MBA با گرایش هایی مانند تجارت الکترونیک و فن آوری اطلاعات نیز ارائه می شود که نشان از انعطاف پذیری بالا و نیاز روز افزون به فارغ التحصیلان این رشته است.

متاسفانه امروزه بسیاری بدون توجه به محتوای MBA آن را با نام مدیریت سازمان می شناسند و تنها به بخش بسیار کوچکی از اهدافی که در این دوره بررسی می شود می پردازند. اگر بخواهیم تعریفی دقیقتر از اهداف MBA داشته باشیم باید توجه داشت که هدف این دوره پذیرش فارغ التحصیلان دوره های کارشناسی در رشته های مختلف به خصوص رشته های فنی و مهندسی و پرورش افرادی است که قادر باشند در زمینه های ذیل انجام وظیفه نمایند:
(1) اداره و راهبری مؤثر و کارآمد سازمان یا یک بخش تخصصی از آن نظیر بخش های تولیدی، بازاریابی و فروش، اطلاعات و مالی
(2) ایجاد تحول در یک بخش تخصصی سازمان
(3) طراحی، هدایت و رهبری تحول در کل سازمان پس از کسب تجارب عملی در مدیریت
(4) کارآفرینی با ایجاد فعالیت های جدید در درون سازمان و یا ایجاد سازمانهای جدید
(5) ارائه خدمات مشاوره ای و مطالعاتی در زمینه های مزبور به مدیران سازمانهای اقتصادی و اجتماعی

افرادیکه در این دوره پذیرفته می شوند، حداقل دوره کارشناسی را در یکی از رشته های دانشگاهی گذرانده و با حوزه تخصصی دوره کارشناسی آشنائی پیدا کرده اند. این افراد پس از فرا گرفتن دانش مدیریت و تمرین مهارتهای مدیریتی در این دوره، نیروهای ارزنده ای خواهند شد که می توانند با ترکیب دانش تخصصی و مدیریتی خود در جهت تحقق هدفهای بالا نقش مهمی در بهبود مدیریت جامعه ایفا نمایند

طول دوره و شرایط ورود MBA
دوره کارشناسی ارشد MBA به صورت کارشناسی ارشد ناپیوسته و آموزشی است. این دوره به نام دوره MBA در اکثر نظامهای آموزش عالی کشورهای پیشرفته و در حال توسعه ارائه می شود. با توجه به اینکه فارغ التحصیلان رشته های مختلف و به خصوص رشته های فنی و مهندسی وارد این دوره می شوند و باید با مبانی و اصول مدیریت علمی و دانش روز مدیریت در حوزه های مختلف آشنا شوند، طول دوره حداقل 2 و حداکثر 3 سال بوده و تعداد واحدهای لازم برای فارغ التحصیل شدن بر خلاف سایر فوق لیسانسها که 32 واحد است 58 واحد درسی است. بنابراین دانشجویان این دوره، مانند سایر دانشجویانی که در سایر نقاط جهان در این رشته به تحصیل می پردازند، برای تکمیل دوره خود در طی 2 سال یا 4 ترم باید به طور متوسط در هر نیمسال تحصیلی حدود 14 واحد درسی را بگذرانند. به این لحاظ دوره کارشناسی ارشد MBA ، دوره سنگین و پر کاری است و دانشجویانی که وارد این دوره می شوند باید از لحاظ استعداد و فرصت مطالعه و تحصیل در وضعیت خوبی قرار داشته باشند.

طول دوره های MBA و EMBA:
دوره کارشناسی ارشد مدیریت (MBA) بصورت کارشناسی ارشد ناپیوسته و آموزشی است با توجه به اینکه فارغ‌التحصیلان رشته‌های مختلف و به خصوص رشته‌های فنی و مهندسی وارد این دوره می‌شوند و باید به مبانی و اصول مدیریت عملی و دانش روز مدیریت در حوزه‌های مختلف آشنا شوند. طول دوره حداقل ۲ و حداکثر ۳ سال بوده و تعداد واحدهای لازم برای فارغ‌التحصیل شدن ۵۷ واحد درسی است.اما EMBAدارای 34 واحد با حداکثر 10 واحد پیش نیاز می باشد

دانشگاههای ارائه دهنده رشته مدیریت شهری – آزاد
این گرایش در دانشگاه آزاد در گذشته  تنها در واحد علوم و تحقیقات تهران دایر بوده است.
داوطلبان رشته مدیریت شهری باید حداقل 5 سال سابقه کار ترجیحاً در حوزه مطالعات شهری یا خدمات شهری پس از اخذ لیسانس را داشته و گذراندن دروس کمبود و موفقیت در مصاحبه ورودی از شرایط تحصیل در این دوره است.

گروه بندی دروس دوره کارشناسی ارشد MBA
برنامه دوره کارشناسی ارشد MBA شامل 58 واحد نیمسالی به شرح ذیل است :
الف- دانش زیر بنائی مدیریت 19 واحد
ب- دانش عملیات پنجگانه مدیران 15 واحد
ج- دانش یک حوزه تخصصی 21 واحد
د- پروژه کارشناسی ارشد 3 واحد

هدف دروس ارائه شده در هریک از گروه های مزبور به شرح زیر است:
الف- در گروه دروس مربوط به دانش زیر بنائی مدیریت، دانشجویان با زیرساخت های دانش مدیریت آشنا می شوند. این زیرساخت ها در زمینه های علوم اقتصادی، حسابداری، روشهای کمی در تصمیم گیری و بهینه سازی، سیستمهای اطلاعاتی، حقوق تجارت و ارتباطات قراردارد.
ب- در گروه مربوط به دانش عملیات پنجگانه مدیریت دانشجویان با مبانی نظری مربوط به عملیات اصلی مدیران آشنا می شوند. دانشجویان صرفنظر از گرایش تخصصی خود در این دوره کارشناسی ارشد لازمست با نظریات و تئوریهای موجود در حوزه عملیات اصلی همه مدیران شامل برنامه ریزی، کنترل، سازماندهی، مدیریت نیروی انسانی، رهبری و رفتار سازمانی آشنا شوند. در حوزه رهبری و رفتار سازمانی، روانشناسی و رفتار انسانی نیز مورد بحث قرار خواهد گرفت.
ج- در گروه دروس مربوط به دانش یک حوزه تخصصی، دانشجویان با دانش و فنون یک حوزه تخصصی مدیریت به طور عمیقتر آشنا میشوند. امروزه با گسترش رشته مدیریت، هر یک از حوزه های تخصصی آن نظیر مدیریت عملیات، مدیر مالی و یا مدیریت استراتژیک حاوی نظریه ها و مطالب گسترده و عمیقی است که فراگیری همه آنها در یک دوره کارشناسی ارشد عملی و ضروری نیست. در واقع دانشجویان دوره کارشناسی ارشد با توجه به علاقه خود و امکانات مرکز آموزشی محل تحصیل خود میتوانند به طور عمیق فقط وارد یک حوزه تخصصی شود. لذا 21 واحد درسی در هر یک از ده حوزه تخصصی ارائه میشود.

حوزه های تخصصی عبارتند از :
1- استراتژی 2- اقتصاد مدیریت 3- مدیریت بازاریابی 4- مدیریت تکنولوژی 5- مدیریت توسعه سازمان و منابع انسانی 6- مدیریت دینامیک سیستمها 7- سیستمهای اطلاعاتی مدیریت 8- مدیریت عملیات 9- کارآفرینی و 10- مدیریت مالی است.
علاوه بر ده حوزه تخصصی مزبور یک حوزه عمومی نیز در نظر گرفته شده است تا دانشجویان بتوانند با موافقت آموزش دانشکده ترکیبی از دروس دو یا چند حوزه را مطابق با نیازها و علایق خود انتخاب نمایند.
د- علاوه بر دروس تخصصی، دانشجویان موظف به انجام یک پروژه به ارزش 3 واحد در حوزه تخصصی خود میباشند. هدف از انجام این پروژه کاربرد دانش تخصصی کسب شده در ارتباط با یک مورد عملی است.
نظر به اینکه دانشجویان از گرایش های مختلف وارد این دوره خواهند شد، لذا برای موفقیت در واحدهای درسی مزبور میبایست در صورت ضرورت چند درس را به عنوان پیش نیاز اخذ نمایند. بدیهی است چنانچه درسی از دروس پیشنیاز در مقاطع تحصیلی قبلی اخذ شده باشد، در صورت موافقت دانشکده دانشجو از گذاراندن مجدد آن معاف خواهد بود.

دو نکته مهم :
1- علاوه بر دروس تخصصی، دانشجویان موظف به انجام یک پروژه پایان تحصیل به ارزش 3 واحد هستند. این پروژه بیشتر جنبه کاربردی دارد و هدف از آن آشنائی دانشجویان با مشکلات کاربرد مباحث تئوریک در عمل است.
2- برای آشنائی دانشجویان با مسائل سازمانها در حوزه های تخصصی دو دوره کارورزی نیز در نظر گرفته شده است. کارورزی اول در تابستان سال اول تحصیل و کارورزی دوم در تابستان سال دوم انجام خواهد گرفت. در هر دوره کارورزی دانشجویان موظف به سپری کردن 240 ساعت در یکی از سازمانهای خدماتی یا تولیدی در ارتباط با حوزه تخصصی مورد علاقه خود هستند. در انتهای هر کارورزی دانشجو ملزم به ارائه گزارش کار و دفاع از آن در مقابل یک هیأت منصفه خواهد بود. درس کارورزی دارای واحد و نمره نیست، بلکه بصورت قبول یا رد در کارنامه دانشجو وارد خواهد شد

جهت انتخاب رشته در کنکور سراسری یا جهت خرید صندلی در هر یک از دانشگاههای داخل و یا خارج از کشور در رشته مد نظر خودتان فقط کافیست با کارشناسان مجرب موسسه مدرک فوری ارتباط برقرار نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code