ماهیت رشته مهندسی معدن

مهندسان معدن در معادن و استخراج مواد معدنی فعالیت می کنند. آنها وظیفه هماهنگی و نظارت بر کلیه فعالیت های این معدن در مورد حفر، استخراج و انتقال مواد معدنی از معدن را بر عهده دارند. مهندسان معدن در طراحی ، توسعه و آزمایش ماشین ها ، تکنیک ها و فرآیندهای برداشت مواد زمین شناسی تخصص دارند.

زمینه تخصص مهندسی معدن بستگی به نوع سنگ معدن یا مواد مورد استفاده در بهره برداری از جمله فلزات، نفت و گاز، زغال سنگ، الماس و سایر مواد معدنی دارد. هر یک از این مواد به ابزارها و روش های استخراج خاصی احتیاج دارند و مهندسان معدن وظیفه دارند تا آنها را برای دستیابی به حداکثر بهره وری و کیفیت مواد، طراحی و اجرا کنند. مهندسان معدن همچنین باید با توجه به محیط زیست آگاهی پیدا کنند و راه هایی برای کاهش تأثیر منفی فعالیت های آنها بر طبیعت بیابند.

متداول ترین کارفرمایان برای مهندسان معدن شرکت های استخراج مواد معدنی هستند که مواد اولیه استخراج شده از زمین را به پالایشگاه ها و سایر تولید کنندگان می فروشند. کار مهندسان معدن ممکن است مستقر در محل ، در سایت یا ترکیبی از هر دو باشد. بیشتر سایت ها را می توان به دو نوع معادن تونل و معادن تقسیم کرد.

 

توانایی های موردنیاز برای ورود به رشته مهندسی معدن

خلاقیت عالی:

مهارت های تحلیلی ، حل مسئله و تفکر انتقادی:

مهارت های ارتباطی و ارتباطی عالی بین فردی و شخصی:

قادر به خواندن و نوشتن گزارش های فنی:

مهارت های ریاضی:

مهارت های سازمانی و مدیریت زمان و توجه زیاد به جزئیات:

 

معرفی دروس رشته مهندسی معدن در مقطع کارشناسی

دروس مشترک بین گرایش های مختلف مهندسی معدن

فیزیک‌، ریاضی‌، معادلات‌ دیفرانسیل‌، آمار و احتمالات‌ مهندسی‌، شیمی‌ عمومی‌، شیمی‌ فیزیک‌، محاسبات‌ عددی‌، برنامه‌نویسی‌ کامپیوتر، نقشه‌کشی‌ صنعتی‌، دینامیک‌، استاتیک‌، اقتصاد معدنی‌، مقاومت‌ مصالح‌، مکانیک‌ سیالات، اجزاء ماشین‌، عملیات‌ نقشه‌برداری‌، نقشه‌برداری‌ عمومی‌، زمین‌شناسی‌ عمومی‌، زمین‌شناسی‌ ساختمانی‌، زمین‌شناسی‌ اقتصادی‌، مکانیک‌ سنگ‌، کانه‌آرایی‌.

معرفی گرایش های رشته مهندسی معدن در مقطع کارشناسی

این رشته در مقطع کارشناسی دارای 4 گرایش اصلی است. مدت زمان تحصیل در این مقطع 4 سال و دارای 144 واحد درسی است.

گرایش مکانیک سنگ در مقطع کارشناسی

دانشجویان این گرایش بعد از فارغ التحصیلی مهارت ها لازم برای طراحی و تحلیل پایداری سازه ها و حفریات زیرزمینی مانند تونل های شهری، معادن زیرزمینی، تونل های عمیق، معادن زیر زمینی، طراحی و تحلیل پایداری حفریات رو زمینی و سطوح شیبدار سنگی و خاکی را کسب کرده و می توانند مشغول به کار شوند.

گرایش استخراج معدن در مقطع کارشناسی

هدف این گرایش پرورش متخصصینی است که در معادن زیر زمینی، معادن روباز و گاهی اوقات دریا به عملیات حفاری برای سنگ شکنی، بارگیری و باربری به فعالیت بپردازند.

دروس تخصصی گرایش استخراج معدن در مقطع کارشناسی

مبانی‌ مهندسی‌ برق‌، ماشین‌های‌ حرارتی‌، نقشه‌برداری‌ معدنی‌، سنگ‌شناسی‌، کانی‌شناسی‌، حفره‌ چاه‌ و تونل، برداشت‌ زمین‌شناسی‌، کارتوگرافی‌ و فتوژئولوژی‌، بازدید معدن‌، اصول‌ اکتشاف‌ و ارزیابی‌ ذخایر، چالزنی‌ و آتشباری‌، نگهداری‌ در معادن‌، ترابری‌ در معادن‌، تهویه‌ در معادن‌، روش‌های‌ استخراج‌ زیرزمینی‌، روش‌های‌ استخراج‌ روباز، آبکشی‌ در معادن‌، کانه‌آرایی‌، اصول‌ طراحی‌ معادن‌، خدمات‌ فنی‌ در معادن‌.

 

گرایش فرآوری مواد معدنی در مقطع کارشناسی

گرایش فرآوری مواد معدنی یکی دیگر از گرایش های رشته مهندسی معدن است. از هدف های این گرایش علاوه بر فرآوری و تولید مواد معدنی با ارزش، متیوان به امکان سنجی پرعیارسازی، طراحی و مدلسازی و شبیه سازی مدار فرآوری در مقیاس صنعتی، بررسی و بکارگیری روش های جدید، بهینه سازی بخش های مختلف کارخانه فرآوری اشاره کرد.دانشجویان در این گرایش با مباحثی مانند آبگیری، خردایش و آسیاکنی؛ روش های پرعیار سازی فیزیکی، طبقه بندی و دانه بندی، روش های پرعیار سازی فیزیکوشیمیایی، روش شیمیایی و هیدرومتالوژی آشنا می شوند.

گرایش اکتشاف معدن در مقطع کارشناسی

همانطور که از اسم این گرایش معلوم است، این مهندسین به کشف معدن در مناطق می پردازند. این مهندسین بعد از کشف مناطق مستعد معدن به تعیین شکل و انواع مواد معدنی، میزان ذخیره آنها، نحوه استخراج منابع می پردازند.

دروس تخصصی گرایش اکتشاف معدن در مقطع کارشناسی

اصول‌ استخراج‌ معدن‌، برداشت‌ زمین‌شناسی‌، ژئوشیمی‌ اکتشافی‌، کانی‌شناسی‌ توصیفی‌، کارتوگرافی‌ و کاربرد عکس‌های‌ هوایی‌، سنگ‌شناسی‌، کانی‌شناسی‌ نوری‌، مینرالوگرافی‌، تجزیه‌ مواد معدنی‌، حفاری‌ اکتشافی‌، زمین‌شناسی‌ ایران‌، ژئوفیزیک‌ اکتشافی‌، چاه‌پیمایی‌، ژئوتکنیک‌، نقشه‌برداری‌ معدنی‌، آب‌های‌ زیرزمینی‌، ارزیابی‌ ذخایر معدنی‌.

معرفی گرایش های رشته مهندسی معدن در مقطع کارشناسی ارشد

این رشته در مقطع کارشناسی ارشد دارای 8 گرایش فرآوری مواد معدنی، مکانیک سنگ، استخراج مواد معدنی، اکتشاف مواد معدنی، تونل و فضای زیرزمینی، معدن و محیط زیست، اقتصاد و مدیریت معدنی، ژئومکانیک نفت استو

معرفی گرایش های رشته مهندسی معدن در مقطع دکترا

این رشته در مقطع دکترا دارای 4 گرایش زیر است.

وضعیت ادامه تحصیل در رشته مهندسی معدن در مقاطع بالاتر

در حال حاظر امکان ادامه تحصیل در این رشته تا مقطع دکترا در ایران وجود دارد.

بازار کار و آینده شغلی رشته مهندسی معدن در ایران

رشته مهندسی معدن جز رشته های دشوار به حساب می آید. در ایران داراری ذخایر معدنی زیادی مس، روی، سرب، طلا، قلع، اورانیوم، زغال سنگ، سنگ های ساختمانی وقیمتی است. به همین دلیل بستر شغلی خوبی برای برای مهندسان معدن در بخش های دولتی و خصوصی فراهم است و با افزایش بهره برداری از معادن و اکتشافت و استخراج معادن جدید، فرصت های شغلی خوبی در آینده برای این مهندسین فراهم می شود.

وظایف یک مهندسی معدن

در این قسمت قصد داریم لیستی از مسئولیت های اولیه مهندسان معدن را ارائه بدهیم.

کارشناسان خبره و مجرب موسسه مدرک فوری آماده اند تا به شما در زمینه انتخاب رشته تحصیلی برای ورود به دانشگاه، خرید صندلی در رشته مد نظر شما در کلیه دانشگاههای داخل و خارج از کشور و همچنین فراهم آوری مدارک مورد نیاز برای شما با توجه به دانشگاه مقصد خدمت رسانی نمایند. فقط کافیست از طریق منوی سمت راست به یکی از کارشناسان موسسه مدرک فوری پیام ارسال نمایید تا در سریعترین زمان ممکن به درخواست شما جواب داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code