1. معرفی رشته چشم پزشکی

اگر علاقه مند به بینا سنجی هستید و درعین حال دوست دارید به سلامت افراد کمک کنید از شغل چشم پزشکی لذت خواهید برد. در شغل چشم پزشکی باید با استفاده از ابزار های مخصوص برای سنجش بینایی استفاده کنید و مشکل بیمار را تشخیص بدهید و تجویزهای لازم را به بیمار بدهید.

چشم پزشکی شاخه ای از پزشکی است که با بیماری های چشم و سر، آناتومی و فیزیولوژی سرو کار دارد. چشم انسان می تواند دچار مشکل های مختلف شود و چشم پزشک باید قادر به تشخیص آن مشکل و توصیه های لازم و حتی جراحی در مواقع ضروری باشد.

کار چشم پزشک می تواند به صورت تمام وقت و پاره وقت باشد. محل کار چشم پزشکان می تواند در بیمارستانها و کلینیکها باشد و در صورت داشتن سرمایه و مجوزهای لازم در مطب های شخصی خود فعالیت کنند.

 

2. مهارت و دانش های مورد نیاز چشم پزشک

چشم پزشکان مانند شغل های پزشکی دیگر باید افرادی دقیق و جزئی نگر باشند. زیرا کارشان مرتبط با سلامتی انسانها می باشد بنابراین داشتن دقت در این افراد امری ضروری است.

چشم پزشکان باید دارای توانایی بالایی باشند زیرا گاهی اوقات مجبور به کار کردن در ساعت کاری های بیشتری هستند و این کار باید با تمرکز کامل انجام شود. بنابراین باید افرادی باشند که توانایی جسمی خوبی دارند و در برابر انجام دادن کارهای پی در پی تمرکز خود را از دست ندهند.

ارتباط برقرار کردن از جمله ویژگی هایی است که هر پزشک باید داشته باشد تا بیمار بتواند به سادگی با او ارتباط برقرار کند.

اگر این افراد توانایی توضیح دادن خوبی نداشته باشند بیمار نمی تواند توصیه های پزشک خود را به خوبی درک کند. هم چنین باید شنونده خوبی باشند و با حوصله و تمرکز به حرفهای بیمار گوش بدهند.

پزشکان باید از از جدیدترین تکنیکها آگاه باشند و در علم پزشکی به روز باشند.

استعداد داشتن در درک علوم ریاضی برای همه پزشکان و چشم پزشکان ضروری است.

تحصیلات لازم برای ورود به شغل چشم پزشکی

امروزه چشم پزشکی هم مانند رشته های دیگر در دانشگاه ها تدریس می شود. افراد علاقه مند به این حوزه می توانند با تحصیل در دانشگاه های دولتی و آزاد با گرفتن مدرک فارغ التحصیلی در رشته چشم پزشکی فعالیت خود را آغاز کنند.

 

3. وظایف چشم پزشک

انجام معاینات چشم

بررسی و تشخیص بیماری های چشم و تجویز مناسب آن

درمان بیماری های چشمی و جراحی های مرتبط

دادن آرامش به بیماران در صورت اضطراب و راهنمایی های تخصصی مرتبط

 

4. فرصت های شغلی و بازار کار چشم پزشک

برخی از چشم پزشکان در کلینیکها و بیمارستانها استخدام هستند. برخی دیگر به دلیل تجربه بیشتر و داشتن مجوز های لازم به صورت مستقل در مطب های خصوصی خود فعالینت می کنند. چشم پزشکان در صورت علاقه به مباحث علمی و آزمایشگاهی می توانند در مراکز تحقیقاتی کار کنند. اگر جزء افرادی هستند که به تدریس علاقه مندند می توانند در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی مشغول به کار شوند.

میزان کار چشم پزشک به طور دقیق قابل گزارش نیست زیرا به محل کار و تجربه او بستگی دارد. اما شاخه های پزشکی و مخصوصا متخصصان در ایران از درآمد خوبی برخوردار هستند.

درآمد چشم پزشکان با مقدار عمل های جراحی که انجام می دهند افزایش پیدا می کند. برای اطلاعات دقیق تر و میزان حقوق سالیانه آنها بایست از افراد متخصص در این حوزه پرس و جو کرد. البته این میزان در سال های مختلف به دلیل تورم، شرایط اقتصادی و… متفاوت است.

از جنبه های مختلف و طبق آمار گرفته شده به دلیل حساسیت و اهمیت این موضوع نیاز به متخصص چشم پزشکی در سال های آتی وجود دارد و این شغل از موقعیت اجتماعی خوبی برخوردار است.

 

5. شخصیت های مناسب رشته چشم پزشکی

مهمترین پارامتر در انتخاب یک شغل علاقه مند بودن می باشد. هر رشته ای بدون داشتن علاقه سخت و طاقت فرسا می شود.  افرادی که قصد فعالیت در حوزه چشم پزشکی را دارند باید دارای دقت زیادی باشند. رشته های پزشکی نیازمند تمرکز و دقت زیاد است که رشته چسم پزشکی هم از آن مستثنی نمی باشد.

این افرا باید دارای هوش و استعداد خوبی باشند و از درس های رشته چشم پزشکی لذت کافی ببرند. داشتن هوش ریاضی برای این افراد لازم و ضروری است .

قبل از ورود به هر رشته ای بهتر است با افراد متخصص در این حوزه و کسانی که به هدف شما نزدیک هستند صحبت کنید تا متوجه مناسب بودن شغل برای خود شوید.

کارشناسان خبره و مجرب موسسه مدرک فوری آماده اند تا به شما در زمینه انتخاب رشته تحصیلی برای ورود به دانشگاه، خرید صندلی در رشته مد نظر شما در کلیه دانشگاههای داخل و خارج از کشور و همچنین فراهم آوری مدارک مورد نیاز برای شما با توجه به دانشگاه مقصد خدمت رسانی نمایند. فقط کافیست از طریق منوی سمت راست به یکی از کارشناسان موسسه مدرک فوری پیام ارسال نمایید تا در سریعترین زمان ممکن به درخواست شما جواب داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code