بیمه یک تجارت ریسک پذیر است، و بر اساس قوانین تعریف شده ایجاد شده است. رشته بیمه یک رشته جدید است و با توجه به تغییراتی که امروزه در زندگی مردم پیش می آید، وجود متخصصان بیمه نیاز است تا به مردم برای زندگی راحت تر و امن تر مشاوره دهند.

 

ماهیت رشته مدیریت بیمه

این رشته از زیرشاخه های رشته تجربی است. کارشناسان بیمه بر طبق قوانین و مقررات خدمات متناسب به مشتریان خود برای انوع بیمه ها مانند بیمه آتش سوزی، بیمه عمر، بیمه درمان و بیمه مسئولیت ارائه می دهند. فارغ التحصیلان این رشته بعد از فارغ التحصیلی به عنوان مدیر بیمه یا کارشناس بیمه مشغول به کار می شوند. یک مدیر بیمه بر عملکرد همه کارمندانی که در شعبه بیمه کار می کنند نظارت می کند و تأیید می کند که کلیه خط مشی های شرکت از جمله ثبت سوابق مشتری دنبال می شوند. در واقع فارغ التحصیلان مدیریت بیمه در نمایندگی فروش یا شرکت های کارگزاری با بیمه کردن مشتریان سلامتی، امنیت خانه، خطر منابع مالی آن ها را تامین می کنند.

 

توانایی های موردنیاز برای ورود به رشته مدیریت بیمه

این رشته هم یکی از گرایش های رشته مدیریت است که کارفرمایان به دنبال فارغ التحصیلان متعهد و بسیار حرفه ای در این حوزه هستند. مهارت های نرم فوق العاده مهم هستند و کارفرمایان به دنبال متقاضیان جدیدی می گردند که مهارت های خوبی در زمینه ارتباط ، مذاکره ، حل مسئله و تفکر جانبی دارند. متخصصان بیمه هنگام ارزیابی ادعای مشتری یا محاسبه هزینه های آنها، باید مهارت های جامع تحلیلی را نیز داشته باشند.

در حرفه بیمه با طیف گسترده ای از مردم کار خواهید کرد. از متخصصان امور مالی گرفته تا افرادی که دانش مالی محدود یا ندارند. بنابراین، یکی از با ارزش ترین مهارت هایی که می توانید در اختیار داشته باشید و توسعه دهید، توانایی تطبیق سبک ارتباطی خود بر این اساس است تا بتوانید اطلاعات پیچیده و گاه فنی را با موفقیت برای مخاطبان مختلف توضیح دهید.

بیشتر کارفرمایان مهارت های حل مسئله شما را با تجزیه و تحلیل نحوه نزدیک شدن به یک مطالعه موردی یا فعالیت هایی که در مراکز ارزیابی انجام می شود، اندازه گیری می کنند. کمک به توضیح فرآیندهای فکر خود و نشان دادن تحلیل منطقی هنگام پاسخ دادن به سؤالاتی از این دست، به مصاحبه کنندگان این امکان را می دهد تا به شما در مورد نحوه فکر کردن و اینکه ممکن است دوست دارید با آنها کار کنید، نشان دهید.

برای کار در بیمه، باید مشتری های شرکت، نیازهای آنها و اینکه چگونه مطمئن شوید شرکت به بهترین وجه ممکن این نیازها را تأمین می کند را درک کنید. داشتن توانایی ایجاد و حفظ روابط حرفه ای برای حفظ تجارت ضروری است و شما را به عنوان سرمایه ای با ارزش برای هر شرکتی رقم خواهد زد.

اگر چه برای این حرفه لازم نیست در حد یک حسابدار به امور مالی رسیدگی کنید، اما باید توانایی درک اطلاعات عدیی و رابطه آن ها را داشته باشید تا نتیجه گیزی درستی کنید.

توانایی شما در فعالیت به عنوان بخشی از تیم در طی تمرینات گروهی در مرکز ارزیابی مورد آزمایش و ارزیابی قرار خواهد گرفت. کار تیمی به معنای این است که بتوانیم در یک گروه یکنواخت و کارآمد عمل کنیم.

از خودتان سؤالات زیر را بپرسید:

آیا شما قادر به سازش هستید؟

آیا شما توانایی برقراری ارتباط واضح را دارید؟

آیا می توانید با تیم خود مذاکره کنید ، تأثیر بگذارید و توصیه کنید؟

 

مدیریت بیمه چه کاری انجام می دهد؟

به طور معمول، مدیران بیمه بر انواع متخصصان مانند کارگزاران، کارفرمایان، مدیران ریسک، بازپرس ادعا ها و ارزیابان در شعبه نظارت می کنند. بخش عمده ای از کارهای های مدیر بیمه این است که اطمینان حاصل کند که نمایندگان آنها درمورد بیمه ای که می فروشند، روی تکنیک فروش آنها و درمورد مسائل مربوط به پیروی از اخلاق و حقوقی که با آنها روبرو هستند، به خوبی آموزش دیده اند. یک مدیر بیمه مؤثر به نمایندگان فروش کمک می کند تا نقاط ضعف خود را به نقاط قوت تبدیل کنند. در صورت لزوم آنها را در بازدیدهای میدانی همراهی می کند.

همچنین بسیار حائز اهمیت است که یک مدیر با رعایت قوانین و مقررات بیمه، از شرکت خود در برابر مسائل اخلاقی یا دادخواست محافظت کند. آنها همچنین بر بررسی ادعاها نظارت می کنند و اطمینان می دهند که کارکنان آنها به مقررات عمل می کنند.

همچنین برخی از مدیران ممکن است در برنامه ریزی استراتژیک و اجرای برنامه ها و سیاست های جدید ابداع شده توسط شرکت های خود، یا در بررسی سیاست های موجود و تحلیل خطرات مرتبط با آنها نقش داشته باشند.

فرصت های شغلی برای رشته مدیریت بیمه

فارغ التحصیلان این رشته، دارای فرصت های شغلی خوبی حتی در دوران تحصیلی خود هستند. این افراد می توانند در در شرکت های بیمه ای، کارگزاری بیمه ها، بانک ها مشغول به کار شوند. برخی از این داوطللبان درصورت داشتن شرایط مناسب و کسب نمایندگی بیمه، می توانند نسبت به تاسیس دفتر بیمه اقدام کنند. از دیگر شغل های مناسب برای این فارغ التحصیلان می توان به کارشناس تحقیقات بازار، رئیس بانک، مدیر فروش، مدیر بازاریابی، کارشناس کمرگ اشاره کرد.

درآمد و حقوق رشته مدیریت بیمه در ایران

درآمد و حقوق این حرفه به دلیل متنوع بودن شغل ها و سطح های شغلی، سابقه کاری، نوع بیمه متفاوت است. قانون یکسانی برای پرداخت حقوق این افراد وجود ندارد و هر شرکت بیمه ای بر اساس ساسیت خود، مبلغی را تعیین می کند. معمولا حقوق کارگزران بیمه از حقوق به دلیل دریافت پورسانت به همراه حقوق ثابت بیشتر است. هرچه فرد در این حرفه فعالیت بیشتری داشته باشد میتواند درآمد بیشتری کسب کند و درآمد این حرفه سقف ندارد. حداقل حقوق دراین حرفه برای یک فرد سطح معمولی 5 میلیون تومان است.

جهت انتخاب رشته کنکور و یا خرید صندلی در هر یک از دانشگاههای داخل کشور و یا خارج از کشور فقط کافیست با کارشناسان خبره موسسه مدرک فوری ارتباط برقرار نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code