رشته مهندسی نفت (Petroleum engineering ) یکی از زیرمجموعه های گروه آزمایشی ریاضی – فیزیک است. همانطور که از نام رشته مهندسی نفت بر می آید، این رشته با نفت و صنایع نفتی سرو کار دارد و به کاربرد دانش، فناوری در فرآیندهای مرتبط با حوزه نفت شامل اکتشاف، استخراج، برآورد مخزن و توسعه نفت، گاز و سایر ترکیبات هیدروکربنی از مخازن و انتقال آن ها به پالایشگاه، صنایع و مصرف کنندگان گفته می شود.

هدف از ایجاد رشته مهندسی نفت تربیت متخصصانی است که درک کامل و جامعی از اصول زمین شناختی مرتبط با رخداد، اکتشاف، و تولید هیدروکربن های مایع داشته باشند. رشته مهندسی نفت در حوزه انرژی قرار می گیرد و با گرایش های مختلفی که دارد دانشجویان را برای کار در بخش های مختلف صنعت نفت آماده می کنند.

 

معرفی رشته مهندسی نفت – وظایف مهندس نفت

 

رشته مهندسی نفت برای چه کسانی مناسب است؟

اولین شرط برای ورود به رشته مهندسی نفت علاقه به این رشته و توانایی بالا برای کار کردن در محیط های دشوار است. مهندسان نفت علاوه بر محل های استخراج نفت، باید بتوانند در محیط های دریایی یا بیابانی به خوبی کار کنند و با محیط هماهنگ شوند. همچنین در رشته مهندسی نفت دانشجویان باید پایه ای قوی در ریاضیات و علوم مهندسی داشته باشند.

علاوه برآن دروس زمین شناسی و شیمی نیز اهمیت بسیاری برخوردار است. در بسیاری از محیط های کاری مهندسان نفت تحت عنوان سرپرست یا مدیر اجرایی استخدام می شوند و باید بتوانند مهارت های مدیریتی و اجتماعی خود را ارتقاء دهند و توانایی انجام کار تیمی را داشته باشند.

تسلط به نرم افزارهای مرتبط با حوزه کاری مهندسان نفت مثل Eclipse، Petrel، Vista، OLGA، و … نیز برای بهبود شرایط کاری آن ها مفید است. بیشتر دروس مهندسی نفت به زبان انگلیسی است، به همینن خاطر تسلط بر زبان انگلیسی برای دانشجویان رشته مهندسی نفت ضروری است.

 

معرفی رشته مهندسی نفت – مزایا و معایب رشته مهندسی نفت

به دلیل وجود یکی از بزرگترین ذخایر نفت و گاز در ایران، بازار کار رشته مهندسی نفت در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد و درآمد بعضی از گرایش های مهندسی نفت بسیار زیاد است و غالبا دانش آموخته های رشته مهندسی نفت در صورت داشتن مهارت لازم بیکار نمی مانند و از درآمد بالایی برخوردار هستند. محیط کاری مهندسان نفت از شرایط خوبی برخوردار نیست و مهندسان نفت باید در محیط های کاری سخت مثل در دریا، بیابان ها و … کار کنند.

 

معرفی رشته مهندسی نفت – بازار کار و درآمد رشته مهندسی نفت

رشته مهندسی نفت در ایران بازار کار خوبی دارد و دانش آموخته گان رشته مهندسی نفت می توانند بعد از اتمام تحصیل خود در صنایع و شرکت های خصوصی و دولتی مرتبط با حوزه نفت، گاز، و پتروشیمی مشغول به کار شوند.

معمولا برای ورود به بخش های خصوصی و مناصب دولتی، فارغ التحصیلان رشته مهندسی نفت می بایست در آزمون های استخدامی مرتبط شرکت کنند و درصورت کسب نمره لازم و قبولی در مصاحبه وارد عرصه شغلی خود شوند.

البته با وجود این، بازهم رشته مهندسی نفت نسبت به بعضی از شاخه های رشته مهندسی مثل مهندسی مکانیک، مهندسی عمران، و … تقاضای کمتری از سوی کارفرمایان دارد و همین موضوع رقابت را برای مهندسان نفت سنگین می کند و تنها مهندسان نفت با تجربه و با مهارت می توانند جایگاه خود را بیابند. اما اگر بتوانند وارد حوزه مهندسی نفت شوند می توانند از درآمد بالایی برخوردار شوند.

 

برای قبولی در رشته مهندسی نفت چه درس هایی را باید بخوانم؟

رشته مهندسی نفت در زیر گروه دو گروه آزمایشی ریاضی قرار دارد و درس های ریاضی، شیمی و فیزیک مهم ترین درس های تخصصی برای رشته مهندسی نفت هستند.

ضریب دروس اختصاصی کنکور ریاضی برای رشته مهندسی نفت عبارتند از؛

درس شیمی دوران دبیرستان را می توان به عنوان کاربردی ترین درس برای قبولی در رشته مهندسی نفت دانست. همچنین مباحث مختلف ریاضی دوران دبیرستان به طور پیشرفته تر و عمیق تر در دوره کارشناسی مهندسی نفت وجود دارد که شامل ریاضی 1 و 2، معادلات دیفرانسیل، ریاضیات مهندسی، کاربرد ریاضیات در مهندسی نفت می شود.

 

معرفی رشته مهندسی نفت –  گرایش های رشته مهندسی نفت

گرایش های دوره کارشناسی مهندسی نفت عبارتند از،

 

گرایش های رشته مهندسی نفت گرایش اکتشاف نفت

هدف از شکل گیری گرایش اکتشاف نفت رشته مهندسی نفت تربیت متخصصانی است که به مطالعه و بررسی نحوه شکل گیری هیدروکربن ها، ابعاد مختلف زمین شناسی برای تشخیص لایه هایی که در آن نفت جمع شده است، برداشت عوارض و تهیه نقشه های مسطح و توپوگرافی به صورت موردی، مطالعه چین ها و گسل ها و … بپردازند.

 

گرایش های رشته مهندسی نفت گرایش بهره برداری از منابع نفت

هدف از شکل گیری گرایش بهره برداری مهندسی نفت تربیت متخصصانی است که به وظایفی چون پرفوراسیون، مهارکردن شن، کنترل جریان حفاری نزولی، کنترل تجهیزات حفاری نزولی، ارزیابی و بررسی روش های ساختگی انتقال از راه هوا، و انتخاب سطح تجهیزات جداکننده مایه استخراج شده بپردازند.

 

گرایش های رشته مهندسی نفت گرایش حفاری و استخراج نفت

طراحی تجهیزات حفاری و انجام عملیات حفاری و استخراج نفت در بهترین شرایط، ارزیابی اثرات فناوری حفاری و استخراج بر محیط زیست، و ارائه راهکارهای مناسب برای بهترین حفاری و جلوگیری از تخریب محیط زیست علل شکل گیری گرایش حفاری و استخراج نفت رشته مهندسی نفت است.

 

گرایش های رشته مهندسی نفت گرایش مخازن هیدروکربوری

گرایش مخازن هیدروکربوری رشته مهندسی نفت مهندسانی را تربیت می کنند که بتوانند با تعیین مکان مناسب مکان چاه های نفت، میزان تولید، و روش های ازدیاد برداشت، تولید نفت و گاز را بهینه کنند.

جهت انتخاب رشته کنکور و یا خرید صندلی در هر یک از دانشگاههای داخل کشور و یا خارج از کشور فقط کافیست با کارشناسان خبره موسسه مدرک فوری ارتباط برقرار نمایید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code