قبل از آغاز مراحل عملی کار، بسیار مهم است تا برخی ابهام‌های رایج در مورد WES را برطرف سازیم. اول باید گفت که چون WES در اصل یک گواهی مربوط به مدارک تحصیلی شماست، بسیار مهم است تا بتوانید درک کنید که از نظر مؤسسه WES نام هر مقطع تحصیلی سپری شده در سیستم آموزش و پرورش ایران چیست. از نظر این مؤسسه مقطع دبیرستان تحت عنوان (Upper Secondary) نام داشته و مدرک انتهایی این دوره همان دیپلم شماست. ممکن است در کار با WES با اصطلاح (Basic Education) روبرو شوید؛ طبق توضیح رسمی سایت این مقطع در سیستم آموزشی ایران معادل با سپری کردن دوره دبستان و دوره راهنمایی(متوسطه اول در سیستم جدید) است و به بیانی دیگر تا مقطع نهم را شامل خواهد شد. پس از این مقطع دیگری که توسط سایت معرفی شده است (Pre-University Year) است که همان طور از ترجمه تحت‌الفظی مشخص است معادل با دوره پیش‌دانشگاهی خواهد بود اما مهم‌ترین بخش مربوط به مقطع (Higher Education) است که کل مراحل آموزش عالی را شامل خواهد شد.

طبق توضیحات مندرج در مرجع رسمی WES شامل تمام محصلان دانشگاه‌های عمومی(دولتی)، صنعتی یا مخصوص سایر رشته‌ها (دولتی)، مراکز علمی و آموزشی علوم پیشرفته، پیام‌نور، پزشکی و دانشگاه‌های آزاد سراسر ایران خواهد شد. در کنار این البته بندی نیز برای دانشگاه‌های مختص به فرهنگیان و تربیت مدرس تعیین شده است.

در مجموع محصلان تمام این مراکز، در نهایت در صورت فارغ‌التحصیلی صاحب مدرکی معتبر از نظر WES هستند اما در سیستم آموزشی دولت کانادا مدرک کاردانی (فوق دیپلم) معادل با (Associate Degree)، مدرک کارشناسی (لیسانس) معادل با (Bachelor)، مدرک کارشناسی ارشد نیز معادل با (Master’s Degrees) است.

البته به خاطر سیستم آموزشی متفاوت کشور کانادا در مورد این مقطع در رشته‌های تحصیلی متفاوت، تفاوت‌هایی وجود دارد که حتماً برای درک بهتر آن در کیس ویژه خود بهتر است با کارشناسان و افراد متخصص در امور مهاجرت مشورت کنید. مثلاً در برخی رشته‌های از کارشناسی ارشد به عنوان(Professional Degrees)یاد خواهد شد.

در صورتیکه شما برای برنامه مهاجرتی خود نیاز به تاییدیه WES برای مدارک خود دارید فقط کافیست از طریق منوی سمت راست با کارشناسان ما در ارتباط باشین، تا در سریعترین زمان ممکن تاییدیه مدارک شما را از سازمان WES بگیرند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code