🔸در آغاز باید تعریف کنیم که مقاله علمی چیست؟ چکیده خلاصه‌ای از کل پروژه تحقیقاتی است، که شامل هدف آزمایش، روش، یافته‌ها و نتایج است. با این حال، باید همزمان مختصر باشد و از 250 کلمه تجاوز نکند.

🔸چرا نوشتن چکیده لازم است؟ زیرا به خوانندگان کمک می‌کند تا درک کنند که آیا این تحقیق برای آنها جالب است یا خیر. همچنین درک آنها از هدف اصلی و دستاوردهای نویسنده برای آنها ساده‌تر خواهد بود.

🔸لازم نیست که شما یک نویسنده با تجربه باشید تا مقاله علمی بنویسید. تمام آنچه شما نیاز دارید انگیزه و تمایل بسیار زیاد برای انجام تحقیق است. اگر ساختار و شرایط لازم را بدانید، نوشتن این نوع مقاله پیچیده نیست. یک مقاله علمی باید حاوی چکیده، پاراگراف مقدمه، روش، نتایج و بحث و نتیجه گیری باشد. کل کار باید خلاصه باشد. اگر می‌خواهید در تحقیق خود موفق شوید، به یاد داشته باشید که نباید بیش از اندازه کار خود را دست کم بگیرید ویا درباره آن غلو کنید. همچنین باید از طرح سؤالات مبهم و دادن اطلاعات غیر ضروری در پژوهش خودداری کنید. وظیفه اصلی شما این است که محصول‌تان قابل فهم و قانع کننده باشد.

💠 در اینجا نکاتی وجود دارد که نحوه نوشتن چکیده برای مقاله علمی را توضیح می‌دهد:

🔺ابتدا باید مقاله را اتمام کنید وسپس چکیده را بنویسید.

🔺از استفاده از عباراتی مانند “من بررسی کردم …” یا “ما دریافتیم که …” خودداری کنید. آنها را با عباراتی مانند “مشاهده شد …” و استفاده از سوم شخص مفرد جایگزین کنید.

🔺تمام حقایق موجود در چکیده باید در پاراگراف‌های بدنه‌ی مقاله توضیح داده شود.

🔺تعداد کلمات را در چکیده چک کنید. نباید بیش از ۲۰۰ کلمه باشد.

🔺از کلمات کلیدی استفاده کنید؛ این امر باعث کمک به خوانندگان می شود تا داده های لازم را سریعتر پیدا كنند.

🔺فراموش نکنید که چکیده را چندین بار بخوانید و در صورت امکان آن را بهبود بخشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code