رشته مهندسی دریانوردی یکی از گرایش های رشته مهندسی دریا بوده است. با توجه به کنکور سراسری 1400 و دفترچه انتخاب رشته منتشر شده از وزارت علوم و فناوری مشاهده می شود که این رشته از شاخه گرایش های مهندسی دریا جدا گردیده و خود تبدیل به یک رشته مهندسی مجزا به نام مهندسی دریا نوردی گردیده است. این رشته از بین داوطلبان علوم ریاضی و فنی دانشجو می پذیرد.

هدف اصلی رشته مهندس دریانوردی تربیت افراد متخصصی است که بتوانند هدایت و راهبری کشتی را برعهده گیرند. علاوه بر این بتوانند امنیت نیروی انسانی شاغل در کشتی را نیز تامین نمایند. فارغ التحصیلان رشته مهندسی دریانوردی در آینده همان کاپیتان کشتی خواهند شد و به همین علت مهندس دریانورد را کاپیتان کشتی نیز می گویند. البته رسیدن به مقام کاپیتانی نیز به همین سادگی‌ها و بلافاصله پس از اتمام دانشگاه صورت نمی گیرد. فارغ التحصیلان در آغاز به عنوان افسر سوم وارد کشتی شده پس از عبور از این مرحله افسر دومی و افسر اولی را پشت سر خواهد گذاشت و در نهایت پس از گذراندن دوره های مخصوص و آزمون های تکمیلی به پست کاپیتانی کشتی خواهند رسید.

یک دانشجوی رشته مهندس دریانوردی در مقایسه با سایر دانشجویان رشته مهندس دریا به مسائل فنی کمتر می پردازد و دانشجویان در این رشته بیشتر دروس مربوط به حوزه های مدیریتی، مسیریابی، جغرافیایی و… را فرا می‌گیرند و نگاه فنی در این رشته کمتر خواهد بود و بیشتر با مدیریت پرسنل،مسیریابی،کنترل وضعیت آب و هوایی و چنین مسائلی در ارتباط است.

 

وظایف مهندس دریانوردی

 

چه افرادی مناسب این رشته می باشند؟

در ابتدا می خواهیم در مورد خصوصیاتی که یک داوطلب برای انتخاب این رشته نیاز دارد صحبت کنیم. همانطور که می دانید انتخاب رشته درست و مناسب بسیار مرحله ای حساس و نفس گیر می باشد چرا که شغل، درآمد، جایگاه اجتماعی و…به رشته دانشگاهی شما ارتباط نزدیکی خواهد داشت؛ پس توصیه می شود در ابتدا خود و علایق خود را شناخته و سپس در مورد رشته‌ها اطلاعاتی صحیح از منابع موثق کسب کنید و سپس توسط کارشناسان خبره موسسه مدرک فوری اقدام به انتخاب رشته نمایید.

 

دشواری های دانشجویان و شاغلان مهندسی دریا نوردی

یک داوطلب برای انتخاب رشته مهندسی دریا نوردی در ابتدا باید بداند که این رشته سختی های مخصوص به خود را دارد.دانشجویان زیادی را مشاهده کرده ایم که به دلیل همین سختی‌ها جا زده و از دانشگاه انصراف داده اند. یکی از این سختی‌ها مربوط به ماه‌ها کار کردن بر روی آب و دوری از خانواده می باشد و دانشجویان و فارغ التحصیلان این رشته بزرگترین ایراد و سختی این شغل را دوری از خانواده گزارش کرده‌اند پس اگر شخصی خانواده دوست هستید و یا دارای محدودیت های خاصی از جانب خانواده خود هستید این رشته خیلی مناسب شما نخواهد بود.

داوطلبی که می خواهد وارد این رشته شود علاوه بر تسلط بر دروس ریاضی و فیزیک و علاقه مندی به این دروس باید به زبان انگلیسی نیز تسلط کافی داشته باشد زیرا سفرهای خارجی نیازمند تسلط به زبان بین المللی انگلیسی می باشد. دانشجوی رشته مهندسی دریانوردی باید شخصی با توانمندی های بالا از نظر فیزیکی و روانی باشد؛ زیرا در این حرفه دانش به تنهایی کارایی نخواهد داشت و شخص باید تحمل زندگی بر روی دریا حتی به مدت چندین ماه را داشته باشد. سلامت جسمی مانند دید خوب، عدم کوررنگی در فرد، عدم دید کم در تاریکی، عدم وجود بیماری های جسمی و…دارای اهمیت می باشد و شخص نباید هیچ بیماری ارثی (مانند هموفیلی، تالاسمی  و…) و زمینه ای داشته باشد.

چنانچه به دریا، سفرهای دریایی و دریانوردی علاقه مندید و دارای ویژگی های بالا هستید، هم چنین شخصی صبور با آستانه تحمل بالا در مشکلات می باشید این رشته می تواند انتخابی درست برای شما باشد.

جهت انتخاب رشته کنکور و یا خرید صندلی در هر یک از دانشگاههای داخل کشور و یا خارج از کشور فقط کافیست با کارشناسان خبره موسسه مدرک فوری ارتباط برقرار نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code